Prawdopodobnie nie wiesz, czym jest OSZCZĘDZANIE

Rok temu internet zwrócił swoje oczy na pewnego studenta, który postanowił podjąć się ekstremalnego wyzwania – przeżyć miesiąc za 50 złotych. Pomysł dość szybko został podchwycony przez użytkowników wykopu. Dalej podawany z ust do ust zaczął trafiać do coraz większego grona internautów. Wszyscy śledzili poczynania tego bohatera, który z Kazimierzem Wielkim w kieszeni stanął przed niecodziennym wyzwaniem.

Niestety projekt upadł mniej więcej po dwóch tygodniach, a słuch o studencie zaginął. Może zaszkodziła mu przeterminowana mozzarella, do której zjedzenia przymierzał się w swoim ostatnim opublikowanym wpisie? Nie wiadomo.

To jednak nie koniec historii. Niedługo potem pojawił się kolejny samozwańczy bohater, który chciał pobić wyczyn swojego poprzednika i ogłosił, że przeżyje miesiąc za 31 złotych, czyli za złotówkę dziennie. Internauci, nauczeni poprzednim przykładem, dość sceptycznie podeszli do tego pomysłu. Tym razem jednak zareagowały tradycyjne media. Cała Polska dowiedziała się o śmiałku, który postanowił przeżyć 31 dni za 3 dychy.

Tym razem bajka zakończyła się happy endem. Bilans: 31 zł mniej w portfelu i 15 kg mniej na wadze. Czy to była oszczędność?

Okazuje się, że znaczny odsetek społeczeństwa nie rozumie definicji oszczędzania. Przekonani są oni, że oszczędzanie, to właśnie wydawanie jak najmniejszych kwot.

Tymczasem oszczędzanie jest różnicą pomiędzy dochodem, a konsumpcją! [wikipedia.org]. O ile zmniejszanie wydatków jest jednym ze sposobów oszczędzania, to jest jeszcze druga strona medalu – zwiększanie dochodów.

Jak mamy bowiem oszczędzać, skoro nasza pensja starcza ledwo na opłacenie rachunków. W oszczędzaniu chodzi właśnie o generowanie nadwyżki, którą potem możemy zainwestować, przeznaczyć na konkretny cel lub na realizację marzeń.

Ideą oszczędzania jest podnoszenie jakości życia, a wydając 50 zł miesięcznie na jedzenie, wręcz pogarszamy tą jakość. Oczywiście umiejętność świadomego wydawania pieniędzy jest w dzisiejszych czasach niezastąpiona, ale nie można popadać w skrajności.

Każdy powinien oszczędzać na miarę swoich możliwości. Przyjmuje się, że powinno to być 10% miesięcznych zarobków. Jest to jednak tylko reguła. W rzeczywistości, cykliczne odkładanie jakichkolwiek kwot jest opłacalne, ponieważ uczy nas gospodarowania kapitałem, systematyczności i cierpliwości. Budujemy w ten sposób nawyki, które zaowocują w przyszłości.

 

Fot. Flickr.com, miuenski (Creative Commons)

Licencja Creative Commons
Ten artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Tagged , , , , ,