Oszczędzaj czas

Posted by in Przedsiębiorczość, Rozwój

Niektórzy mówią: Czas to pieniądz! Ja mówię: Czas to strata pieniędzy! Jeżeli wydaje Ci się, że wykonując daną czynność, oszczędzasz pieniądze, to zastanów się, czy czas na nią przeznaczony jest wart tych oszczędności.

Poszedłem wczoraj na pewne szkolenie. Zapowiadało się ciekawie. Niestety rzeczywistość trochę mnie rozczarowała. Nie dowiedziałem się niczego konkretnego. Siedziałem tam i próbowałem znaleźć cokolwiek, co byłoby dla mnie wartościowe. Chciałem się czegoś nauczyć, a cały czas zastanawiałem się, co ja tam w ogóle robię.

Wprawdzie kilka rzeczy mógłbym uznać za istotne, ale ogólnie uważam, że zmarnowałem godzinę swojego czasu. Zamiast tam iść, mogłem zrobić wiele innych, produktywnych rzeczy, które w efekcie dałyby kilkanaście/dziesiąt PLN-ów. No cóż – niekiedy tak bywa. Nie mogłem przewidzieć, że tak to się skończy.

Zespół Video w jednym ze swoich kawałków śpiewa:

Stracisz czas ze mną dziś i pieniądze, i pieniądze

Nie da się ukryć, że czas i pieniądze to elementy ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie się przenikające. Dlatego wiele decyzji związanych z czasem rozważam w kontekście pieniędzy i vice versa. Oczywiście są takie sytuacje, których nie można analizować pod względem finansowym, ale to już zupełnie inna historia…

Jeżeli chcesz oszczędzać pieniądze, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy proces oszczędzania nie będzie wymagał zaangażowania ogromnej ilości czasu, która nie będzie współmierna z korzyściami z oszczędzania? Innymi słowy: Czy opłaca Ci się poświęcać godzinę dziennie na planowanie budżetu, skoro po miesiącu uciułasz 10 zł? Może trzeba to jakoś usprawnić, zmienić strategię, albo poświęcić ten czas np. na pracę, która przyczyni się do zwiększenia Twoich dochodów.

Zasada ta funkcjonuje również w kontekście zarabiania. Od kiedy zauważyłem, że mogę wynająć kogoś, kto zrobi coś za mnie lepiej i szybciej – staram się z takiej możliwości korzystać. Jeżeli wszystko miałbym robić sam, musiałbym poświęcić na to więcej czasu. Wiele projektów skończyłbym później, a zatem korzyści również pojawiły by się później. Zlecając pewne czynności komuś innemu, w ciągu dnia mogę mieć wykonane 2 razy więcej zadań. A poza tym przyczyniam się do spadku bezrobocia o 1 osobę. Wszyscy wygrywają! 😀

 

Fot. Flickr.com, Bill David Brooks (Creative Commons)

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.