Oszczędzaj czas

Niektórzy mówią: Czas to pieniądz! Ja mówię: Czas to strata pieniędzy! Jeżeli wydaje Ci się, że wykonując daną czynność, oszczędzasz pieniądze, to zastanów się, czy czas na nią przeznaczony jest wart tych oszczędności.

Poszedłem wczoraj na pewne szkolenie. Zapowiadało się ciekawie. Niestety rzeczywistość trochę mnie rozczarowała. Nie dowiedziałem się niczego konkretnego. Siedziałem tam i próbowałem znaleźć cokolwiek, co byłoby dla mnie wartościowe. Chciałem się czegoś nauczyć, a cały czas zastanawiałem się, co ja tam w ogóle robię.

Wprawdzie kilka rzeczy mógłbym uznać za istotne, ale ogólnie uważam, że zmarnowałem godzinę swojego czasu. Zamiast tam iść, mogłem zrobić wiele innych, produktywnych rzeczy, które w efekcie dałyby kilkanaście/dziesiąt PLN-ów. No cóż – niekiedy tak bywa. Nie mogłem przewidzieć, że tak to się skończy.

Zespół Video w jednym ze swoich kawałków śpiewa:

Stracisz czas ze mną dziś i pieniądze, i pieniądze

Nie da się ukryć, że czas i pieniądze to elementy ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie się przenikające. Dlatego wiele decyzji związanych z czasem rozważam w kontekście pieniędzy i vice versa. Oczywiście są takie sytuacje, których nie można analizować pod względem finansowym, ale to już zupełnie inna historia…

Jeżeli chcesz oszczędzać pieniądze, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy proces oszczędzania nie będzie wymagał zaangażowania ogromnej ilości czasu, która nie będzie współmierna z korzyściami z oszczędzania? Innymi słowy: Czy opłaca Ci się poświęcać godzinę dziennie na planowanie budżetu, skoro po miesiącu uciułasz 10 zł? Może trzeba to jakoś usprawnić, zmienić strategię, albo poświęcić ten czas np. na pracę, która przyczyni się do zwiększenia Twoich dochodów.

Zasada ta funkcjonuje również w kontekście zarabiania. Od kiedy zauważyłem, że mogę wynająć kogoś, kto zrobi coś za mnie lepiej i szybciej – staram się z takiej możliwości korzystać. Jeżeli wszystko miałbym robić sam, musiałbym poświęcić na to więcej czasu. Wiele projektów skończyłbym później, a zatem korzyści również pojawiły by się później. Zlecając pewne czynności komuś innemu, w ciągu dnia mogę mieć wykonane 2 razy więcej zadań. A poza tym przyczyniam się do spadku bezrobocia o 1 osobę. Wszyscy wygrywają! 😀

 

Fot. Flickr.com, Bill David Brooks (Creative Commons)

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

Tagged , , , ,
 • zenek

  Dlatego nie chodzie na wykłady 😉

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Ja zazwyczaj też nie chodzę. 😀

 • http://my-autocoaching.blogspot.com/ Kasia

  Nie lubimy nieudanych szkoleń 🙂 strata czasu, strata pieniędzy, głupio wyjść, szkoda siedzieć 😉

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Świetne podsumowanie! 😉

 • Kasia

  dlatego zazwyczaj wybieram szkolenia i kursy już polecone przez kogoś 🙂

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Dobra koncepcja!

 • dominika

  Co na przykład zlecasz innym? zaciekawiło mnie to
  10zł miesięcznie odłożone to też czasami gra warta świeczki… jak mówi powiedzenie: grosz do grosza a będzie kokosza 🙂

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Zgadzam się, jeżeli zrobisz coś, co sprawi, że odłożysz te 10 zł, to ok. Chodzi mi bardziej o sytuacje, kiedy forma przerasta treść. Skrupulatne oszczędzanie, które marnuje nasz czas, a de facto nie daje żadnych wymiernych korzyści jest trochę bez sensu.

   Co zlecam? Jakieś drobne czynności: tworzenie jakiejś prezentacji, udostępnienie linków, wypełnienie ankiety, napisanie tekstu, itp.

 • http://lukaszwitosz.pl Łukasz

  „zauważyłem, że mogę wynająć kogoś, kto zrobi coś za mnie lepiej i szybciej – staram się z takiej możliwości korzystać.”

  widzę ducha przedsiębiorcy, o to właśnie chodzi, on to tylko organizuje, a pracują na to inne osoby 😉

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   W praktyce sam pracuję bardzo dużo, ale fakt faktem coraz więcej zadań przekazuję innym.

 • http://niezaleznosc-finansowa.pl MateuszW

  Święta prawda. Czasu nie da się kupić, więc warto mieć więcej czasu niż poświęcać go na rzeczy, które nie są go warte.

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Dobrze powiedziane 😉