Najważniejsza umiejętność w ebiznesie

Posted by in Przedsiębiorczość

Możliwości zarabiania w internecie jest mnóstwo. Ilość serwisów, z których możemy skorzystać – jeszcze więcej. Wprawdzie nie wszystkie gwarantują uczciwość, albo przyzwoite zarobki, ale nie oznacza to, że w sieci zarobić się nie da.

Wystarczy przejrzeć dział Wypłaty na forum Zarabiam.com, aby przekonać się, że wytrwała praca przynosi efekty. Motywacja rośnie, kiedy trafi się na takie perełki:

Zarabiam.com: Zarobki użytkownika Killer

 

Abstrahując jednak od tego ile i jak można zarobić, przejdźmy do właściwej części tego wpisu, mianowicie do odpowiedzi na pytanie: Jaka jest najważniejsza umiejętność w ebiznesie?

Co sprawia, że niektórzy ludzie potrafią zarabiać dosłownie na wszystkim, a dla innych każdy model biznesowy okazuje się fiaskiem? Ebiznes rządzi się trochę innymi prawami niż biznes tradycyjny. Tutaj konkurencja jest ogromna, bo podstawowym towarem są informacje. Jeżeli sklep internetowy prowadzi sprzedaż fizycznego produktu, to tak naprawdę sprzedaje jedynie informację o tym produkcie. Wniosek z tego jest prosty:

Najważniejszą umiejętnością w ebiznesie jest… pisanie, albo ogólnie kreowanie treści.

Aby zarabiać przez internet, musisz nauczyć się kreować treści: pisać artykuły, emaile, komentarze, wpisy na Facebooku, posty na forach, oferty sprzedażowe, poradniki, tworzyć filmy, animacje, grafiki. Generalnie musisz robić, coś co przyciągnie uwagę odbiorców. Nieważne czy zarabiasz na prowadzeniu sklepu internetowego, sprzedaży reklam na swojej stronie, e-learningu czy promowaniu programów partnerskich. W większości przypadków wszystko sprowadza się do kreowania treści.

Kolejnym krokiem jest umiejętność wypromowania tej treści. Jeżeli myślisz, że dobra treść sama się wypromuje, to się mylisz. Musisz pokazać swoje dzieło światu poprzez przygotowanie mniej lub bardziej skutecznej kampanii marketingowej.  Kampania marketingowa jest niczym innym, jak… tworzeniem treści. Zaskakujące?

Podsumowując: aby odnieść sukces w ebiznesie, musisz opanować podstawową umiejętność, jaką jest pisanie!

Fot. Flickr.com, Robert S. Donovan (cc)