Kamera sportowa Redleaf RD990 – alternatywa GoPro

Posted by in Rozkminki

Zauważyłem, że ostatnio wiele osób szuka tańszej alternatywy dla kamery GoPro. Kilka miesięcy temu byłem w podobnej sytuacji. Szukałem, szukałem i szukałem, ale zadowalającego rozwiązania nie było. Byłem jednak przekonany, że skoro GoPro jest takie dobre, to Chińczycy powinni produkować już jakieś zamienniki. Sorry, taki mamy klimat. W końcu trafiłem na model, który zaczynał swoją karierę na rynku polskim – Redleaf RD990.

Już dawno miałem napisać jakąś recenzję tego sprzętu, bo sporo osób, podobnie jak ja, szuka uniwersalnej kamerki, która sprawdzi się na ziemi, w powietrzu i w wodzie, podczas wakacyjnych wojaży, sportowych przeżyć i ekstremalnych wyzwań. Nie mogłem jakoś jednak się do tego zabrać, ale jakiś czas temu Kuba z bloga plecakwspomnien.eu zapytał na Facebooku o alternatywę dla GoPro i wtedy stwierdziłem, że powinienem podzielić się swoimi doświadczeniami z Redleafem.

Redleaf RD990 pojawił się na polskim rynku na początku 2014 roku. Wyglądem przypomina GoPro, chociaż np. wodoodporna obudowa została zaprojektowana inaczej. Przyglądając się z bliska, można z łatwością stwierdzić tanie, chińskie wykonanie, które wyraźnie odróżnia się od perfekcyjnego wykończenia GoPro. Nie zawsze jednak to, co chińskie musi być złe. W środku bowiem kryje się całkiem fajny sprzęt, który pozwala na kręcenie filmów w Full HD i robienie zdjęć w rozdzielczości 12 Megapikseli. Czyli w sam raz do amatorskiego użytku. Mam jednak spore zastrzeżenia co do jakości nagrywanego dźwięku. Bez odszumiania się nie obejdzie. Jeśli interesuje Cię specyfikacja techniczna, odsyłam na stronę producenta. Tutaj porównanie Redleaf RD990 i GoPro 3 Black znalezione w sieci:

Oczywiście do kamerki dołączony jest zestaw akcesoriów, a wszystko zostało zamknięte w eleganckim futerale. Z ciekawostek: instrukcja obsługi Redleafa jest jakieś 4-5 razy cieńsza niż instrukcja GoPro. Nie wiem z czego to wynika, skoro w jednej i w drugiej są podobne informacje.

Wprawdzie od momentu kupna miałem zaledwie kilka lepszych możliwości, aby przetestować działanie RD990, ale w wakacje mam już zamiar trochę poszaleć. Tymczasem mogę Ci polecić film z autostopowego wypadu na majówkę, nakręcony w całości tą właśnie kamerką:

Pozostaje jeszcze ostatnia kwestia, mianowicie: Ile to cacko kosztuje? Cena rynkowa to około 500 zł, ale można znaleźć oferty od 469zł. Wychodzi więc dwa razy taniej niż GoPro. Można jeszcze postarać się o rabat w sklepie internetowym + darmową przesyłkę i zapłacić jeszcze mniej. Jak na taki sprzęt to całkiem przystępna suma.

Na koniec jeszcze mała dygresja. Ja kupowałem kamerkę, kiedy dopiero wchodziła na rynek. Teraz może jest już inaczej, ale spotkała mnie wtedy trochę niemiła sytuacja. Początkowo zamówiłem RD990 w sklepie AGD Euro RTV. Nie było jej jednak w magazynie, więc miałem czekać na sprowadzenie od producenta. Czekałem miesiąc, po czym otrzymałem wiadomość, że czas ten może się jeszcze wydłużyć. Zrezygnowałem i zamówiłem w redcoon.pl. Po dwóch dniach, kurier zapukał do drzwi.

Jeśli masz jakieś pytania, służę swoją pomocą.

Edycja:

Na Waszą prośbę załączam zdjęcia zrobione pod wodą za pomocą RD990 (przy rozdzielczości 5 Mpx).

ciekawy efekt podwodne

Fot. Redleaf.pl, archiwum własne