Dlaczego warto iść na studia

Posted by in Kariera

Maturzyści! Przed Wami jeszcze ostatnie egzaminy, potem najdłuższe wakacje w życiu (nie zmarnujcie ich) i skończy się sielankowe życie licealisty. Już teraz warto pomyśleć co dalej? Pewnie wielu z Was boryka się od dłuższego czasu z tym pytaniem, dlatego mam dla Was 2 cenne wskazówki:

Po pierwsze: Jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, nie przejmuj się. Niektórzy ludzie w wieku 30, 40, a nawet 50 lat tego nie wiedzą.

Po drugie: Jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, idź na studia. Czy warto? – Zapytasz. Odpowiadam – Warto! – i podaję kilka powodów dlaczego.

1. Kontakty

Na studiach przez pół roku możesz poznać więcej osób, niż wcześniej przez całe swoje życie. Co więcej, ludzie, których wtedy spotykasz, często mają podobne pasje, mogą dzielić się swoim doświadczeniem, zainspirować do zrobienia czegoś wyjątkowego.

Nawiązywanie kontaktów w czasie studiów może owocować wspólnymi projektami, realizacją „niemożliwych” dotąd pomysłów, ale przede wszystkim masą nowych znajomych, którzy w reakcji na Twój pomysł nie powiedzą Ci: „To głupie!”, ale raczej: „Tak! Zróbmy to teraz!”.

2. Samodzielność

Pobyt w miejskiej dżungli, kilkadziesiąt kilometrów od rodzinnego domu to najprostszy sposób, aby nauczyć się samodzielności. Umiejętność zadbania o przetrwanie niezwykle szybko kształtuje się w studenckim środowisku.

Nie ważne, czy chodzi o załatwienie własnych spraw w jakimś urzędzie, pamiętanie o opłaceniu rachunków, wizytę u lekarza, kiedy to konieczne, czy po prostu ugotowanie sobie obiadu, albo wypranie ubrań. Trzeba to zrobić SAMEMU. Dla tych, którzy wcześniej tego nie robili, może to być niezłym wyzwaniem.

3. Możliwości

Ośrodki akademickie to nie tylko wszechobecny miejski zgiełk, który czasami może irytować, zakorkowane ulice i wypełnione po brzegi autobusy. To przede wszystkim ogromne możliwości, czekające na wykorzystanie.

Setki tanich, a nawet darmowych szkoleń tylko dla studentów, konferencje i spotkania networkingowe, na których można zawierać owocne znajomości, a także mnóstwo stowarzyszeń i organizacji, otwierających przed Tobą swoje drzwi. I oczywiście praca.

Jeśli zastanawiasz się, czy jest praca dla młodych ludzi – jest! Zwłaszcza dla młodych ludzi. W małej miejscowości byłoby o nią znacznie trudniej. Jeśli potrafisz odpowiednio wykorzystać czas studiów, z łatwością ją znajdziesz. Pytanie, czy chcesz?

4. Ryzyko

Studia to tak naprawdę pierwszy i ostatni okres w życiu, kiedy można podejmować duże ryzyko. Chcesz założyć firmę, zainwestować wszystkie swoje oszczędności, wyruszyć w podróż dookoła świata? Żaden problem! To jest najlepszy moment.

Nie potrzebujesz stabilności, ani bezpieczeństwa. Twój biznes upadnie? Super! Na pewno wiele się dzięki temu nauczysz. Stracisz wszystkie pieniądze? Co z tego? Masz jeszcze czas, żeby je odrobić. Nie będziesz miał do czego wracać po kilku latach emigracji? Może dzięki temu dowiesz się, dla kogo jesteś naprawdę ważny.

Zresztą, nie muszę tego pisać. Jesteś jeszcze w takim wieku, kiedy spontaniczność kieruje Twoimi decyzjami. Najlepiej wiesz, co Ci w duszy gra. Nie czekaj na odpowiedni moment. Ryzykuj!

5. Najlepszy okres w życiu!

Jeśli dziś wydaje Ci się, że liceum było najlepszym okresem w życiu, nie byłeś na studiach. Na studiach możesz spotkać grono pozytywnych wariatów. Jeśli też nie jesteś do końca normalny (ja podobno nie jestem), to możecie stworzyć odjechaną paczkę, o której świat niejednokrotnie usłyszy.

Pamiętaj, że dzięki mądremu podejściu do tematu, umiejętności zbalansowania nauki i zabawy, zarabiania i spełniania marzeń, rozwoju i odrobiny szaleństwa, skolekcjonujesz wspaniały zbiór wspomnień, którego nikt Ci nie zabierze.

Właśnie ze względu na powyższe powody, warto iść na studia. A jeśli przy okazji się czegoś nauczysz, tym lepiej dla Ciebie.

Jeśli przeczytałeś artykuł, a już studiujesz, albo studiowałeś, napisz dlaczego Twoim zdaniem warto iść na studia? Niech inni skorzystają.

Fot. Julita B.C.