„Biznes w nowej gospodarce” – analiza wystąpienia

„Biznes w nowej gospodarce” – analiza wystąpienia

wpis w: Kariera, Rozwój | 16

W poprzednim wpisie omówiłem kwestię merytoryczną prezentacji „Nowe oblicze email marketingu”. Teraz chciałbym się skupić na analizie samego wystąpienia. Cieszy mnie to, że publiczne przemawianie idzie mi coraz lepiej. Duże znaczenie odgrywa tu jednak przygotowanie. W ostatnim czasie starałem się szlifować tą umiejętność przy każdej nadarzającej się okazji. Było dobrze, ale nie obyło się bez kilku błędów.

Plusy:

 • analiza otoczenia

Warunki w jakich się występuje są niezwykle istotne. Ponieważ swój referat wygłaszałem dopiero drugiego dnia konferencji, mogłem spokojnie przyjrzeć się sali, na której odbywały się prezentacje. To co zwróciło moją uwagę już po kilku pierwszych wystąpieniach, to pulpit, na którym ustawiony był laptop. Prelegenci stojący za nim wyglądali w większości wypadków tak:

normal

A w skrajnych tak:

skrajny

Aby słuchacze wiedzieli, kto do nich mówi, stanąłem obok pulpitu, co zmniejszyło barierę między mną, a publicznością, oraz ułatwiło gestykulację.

 • przekaz niewerbalny

Ten punkt wynika z poprzedniego. Mając dużą swobodę ruchów, mogłem wzmocnić przekaz, poprzez gestykulację. Cieszy mnie to, że była ona spójna z wypowiadanymi słowami i nie tak chaotyczna, jak jeszcze kilka miesięcy temu.

 • analiza publiczności

Przed konferencją zbadałem swoją grupę docelową. Uświadomiłem sobie, że będę mówił przede wszystkim do studentów, ale na sali mogą pojawić się również nauczyciele akademiccy. Nie pomyliłem się. Z jednej strony sprawdziło się użycie mniej oficjalnego języka (np. porównanie wysyłki newsletterów do randkowania), z drugiej zaś zwrócenie się bezpośrednio do pani profesor, pozwoliło uchwycić kontakt z tą mniej liczną grupą odbiorców.

Poza tym pierwszego dnia starałem się jak najlepiej poznać uczestników konferencji. Uważne wysłuchiwanie referatów, rozmowy w kuluarach i na bankiecie, pozwoliły jeszcze lepiej dostosować wystąpienie, ale również zmniejszyć stres. Mówienie do kogoś, kogo już się zna jest bowiem dużo łatwiejsze.

 • mówienie z pamięci

Jestem zagorzałym przeciwnikiem czytania slajdów. Jest to jedna z niewielu rzeczy, które potrafią wprowadzić mnie w stan irytacji. Paweł Tkaczyk napisał kiedyś:

Jeśli wszystko, co masz do powiedzenia, jest zawarte na Twoich slajdach, najlepszym sposobem na zdobycie owacji na stojąco jest rozdanie tych slajdów i podziękowanie za uwagę. Ludzie będą Ci wdzięczni za to, że nie marnujesz ich czasu.

Przy dłuższych wystąpieniach zazwyczaj mam przy sobie konspekt wypowiedzi. Tym razem zrezygnowałem z jakichkolwiek pomocy, aby poczuć trochę adrenaliny. 😀

 • prezentacja

Skoro już mowa o slajdach, to jeszcze słowo o samej prezentacji. Lubię, kiedy publiczność skupia się na tym, co mówię, a nie na oglądaniu slajdów. Dlatego często po prostu rezygnuję z prezentacji, a koncentruję się na samym wystąpieniu.

Tym razem jednak prezentacja została na mnie wymuszona. Dlatego użyłem formy graficznej, aby kluczowy przekaz płynął z ust prelegenta, a nie z tekstu na slajdach. Prezentację możesz obejrzeć tutaj -> Nowe oblicze email marketingu

 • interakcja z uczestnikami

Problemem początkujących mówców jest strach przed brakiem reakcji publiczności. Boją się oni, że zadając jakieś pytanie, usłyszą ciszę. Też miałem z tym problem. Ale ciągłe treningi doprowadził do tego, że postanowiłem się przełamać. Podczas wystąpienia z pełną stanowczością zadałem serię pytań, na które oczekiwałem podniesienia rąk i nie zawiodłem się.

Minusy

 • telefon

Zapomniałem wyciszyć telefonu przed prezentacją. Dwa razy musiałem przerywać wystąpienie, aby odrzucić połączenie. Nauczka na przyszłość.

 • brak płynności

Nie poświęciłem na przygotowanie tyle czasu, ile chciałem. A ponieważ mówiłem z pamięci, to od czasu do czasu zdarzały mi się potknięcia, przejęzyczenia, zająknięcia.

 • barwa głosu

Po około 10 minutach mówienia, zaczęło zasychać mi w gardle. Miałem dylemat: czy przerwać na chwilę, aby napić się wody, czy kontynuować. Niestety wybrałem drugą opcję, przez co w dalszej części wystąpienia mój głos nie brzmiał tak, jak powinien.

 • „bujanie się”

Mam taki dziwny nawyk, który pomaga mi niwelować stres, ale czasami wygląda bardzo nienaturalnie. Mianowicie – ruch. Lubię poruszać się po scenie, mówić i chodzić w tym samym czasie. Jednak ograniczenie przestrzeni sprawia, że ruch sprowadza się do przenoszenia ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. Nie potrafię stać w miejscu, przez co cały czas się bujam. Muszę nad tym jeszcze popracować. Świadomość problemu, to pierwszy krok do jego rozwiązania.

Wystąpienie publiczne można polubić. Najważniejsza jest praktyka – wykorzystywanie możliwości do mówienia: w szkole, na uczelni, w klubach Toastmasters. Z czasem wystąpienia stają się coraz lepsze, można eliminować kolejne błędy i wprowadzać urozmaicenia. Ogromną kopalnią wiedzy w tej dziedzinie jest blog Andrzeja Kozdęby – jamowie.to.

 

 Fot. Flickr.com Wired Photostream (Creative Commons)

Licencja Creative Commons
Ten artykuł jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

 • Pingback: Nowe oblicze email marketingu - Kamil Bąbel()

 • http://www.twojwybortwojaprzyszlosc.pl/ Paweł Zieliński

  Warto ćwiczyć publiczne wystąpienia i co najważniejsze dobrze się do nich przygotować. Wiem po sobie, że poświęcając czas „przed” jesteśmy spokojniejsi „w trakcie” 🙂

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Zgadzam się. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach jest to umiejętność niezastąpiona.

 • http://pl.paweltkaczyk.com Paweł Tkaczyk

  Dzięki za wspomnienie 🙂 Jeśli mogę coś doradzić:

  * Zamiast osobnego konspektu, użyj czegoś, co nazywa się „tryb prezentera”. Zarówno PowerPoint jak i Keynote pozwalają na coś takiego. Kiedy podłączasz komputer do rzutnika, na dużym ekranie pojawia się Twoja prezentacja, na małym (laptop, który stoi przed Tobą) widzisz notatki prezentera, następny slajd i zegar. Wiesz, o czym masz mówić i wiesz, ile czasu Ci potrzeba 🙂

  * Jeden dzwonek telefonu w czasie prezentacji jest OK, każdy może zapomnieć wyłączyć telefon. Dwa – to już zbrodnia przeciw publiczności 🙂 Twój telefon na pewno ma funkcję wyciszania jednym guzikiem, nie trzeba się z nim mocować na scenie. Znajdź ją 😉

  Super, że pracujesz nad prezentacjami. Powodzenia 🙂

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Fajnie otrzymać rady od tak doświadczonego człowieka. 😉 Dziękuję!

   Jeśli chodzi o tryb prezentera, to używałem tylko takiego, który pokazuje kolejny slajd. Notatki i zegar byłyby świetną pomocą. Muszę to sprawdzić.

 • Kasia

  Dobrze, że potrafisz też krytycznym okiem spojrzeć na swoje wystąpienie. Nie tylko „o jej, jakie świetne było moje wystąpienie”.
  Już kilkakrotnie widziałam Twoje wystąpienia i powiem Ci, że jesteś naprawdę dobry 🙂

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Dziękuję 😉 To kwestia ciągłego doskonalenia swoich umiejętności.

 • http://chodz-zatanczzemna.blogspot.com Monika

  Super, że potrafisz tak analizować swoje wystąpienie – nie tylko same plusy, ale i minusy się znalazły. Widzisz, co musisz poprawisz i jestem tego pewna, że to zrobisz, że ciągle się będziesz doskonalił.

  Co do telefonu – mój też dzwoni w najmniej odpowiednich momentach. I prawie zawsze jest to mój tata! Ma wyczucie chwili 😀

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Telefony z reguły mają to do siebie, że dzwonią w nieodpowiedniej chwili 😀

 • http://jamowie.to Andrzej

  Powodzenia podczas kolejnych wystąpień :). Im będzie ich więcej, tym Tobie będzie łatwiej 🙂

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Dzięki, Andrzej!

 • Angela

  Z punktu widzenia uczestnika konferencji chciałabym dodać, że potrafiłeś przyciągnąć uwagę publiczności, a nawet zainspirowałeś mnie do działania ^^
  Wpadka z telefonem… – no cóż każdemu może się zdarzyć 🙂
  Powodzenia w kolejnych wystąpieniach.

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Ooo! Cieszę się, że mogę poznać opinię z tej drugiej strony.

   Dziękuję! 😉

 • kuba

  Podoba mi się analizowanie w taki sposób przemówienia. Widzisz czarno na białym jak naprawdę wyglądało, Co było dobrze i za co już teraz możesz się nagrodzić. Nad czym musisz popracować. Widzę że korzystasz z każdej nadarząjącej się okazji aby wygłaszać przmówienia. Jedyne co mogę powiedzieć to „Gratuluje”.

  • http://kamilbabel.pl Kamil Bąbel

   Dziękuję, Kuba!
   W tej, jak i w każdej innej dziedzinie, praktyka jest najważniejsza. Im więcej występujesz, tym większą czujesz swobodę i tym bardziej skupiasz się na eliminowaniu błędów.

 • Pingback: 365 cudownych dni - podsumowanie roku 2013 - Kamil Bąbel()