5 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie + KONKURS

Wyprawa podróżnicza, skok ze spadochronem, a może własna firma? Na każdy z tych celów potrzebujesz pieniędzy. I o ile uczciwe zarabianie może Ci iść świetnie, to brak umiejętności w zarządzaniu finansami, oszczędzaniu i wydawaniu, może się okazać barierą, przez którą nigdy nie przeskoczysz, a zarobione pieniądze ciągle gdzieś się będą rozpływać.

Przy współpracy z marką Goldsaver przygotowałem dla Ciebie kilka praktycznych porad, które sam stosuję lub stosowałem, aby odłożyć pieniądze na realizację swoich pomysłów.

1. Prowadź budżet

Żeby kontrolować swoje wpływy i wydatki, trzeba mieć świadomość, jak pieniądze przepływają przez naszą kieszeń. W tym celu warto prowadzić budżet. Zasada jest prosta: zbierasz paragony, raz w tygodniu, albo raz na 2 tygodnie wprowadzasz je do arkusza, a potem siadasz, analizujesz i już prawdopodobnie wiesz, na co wydajesz za dużo, albo że wydajesz stosunkowo mało, ale też mało zarabiasz.

Ja od prawie 4 lat korzystam z zaawansowanego arkusza Excel: Pear Budget. Najtrudniejsze są pierwsze miesiące, bo dopiero w długim okresie prowadzenie budżetu zaczyna mieć sens. Jednak jeżeli chcesz mieć kontrolę nad swoimi finansami, budżet jest niezbędny.

2. Korzystaj z przelewów automatycznych

Sposób który stosuję również od kilku lat, to „płacenie sobie w pierwszej kolejności”. Na swoim rachunku bankowym utworzyłem zlecenie stałe, dzięki któremu co miesiąc określona kwota przelewana jest na oprocentowany rachunek oszczędnościowy. Jest to element szerszego systemu finansowego, który sprawdza się wyśmienicie.

Tak się do tego przyzwyczaiłem, że nawet nie zauważam, jak w połowie miesiąca „znika” mi z konta część dochodów. Tymczasem na koncie oszczędnościowym saldo wciąż rośnie, a magia procenta składanego robi swoje. Co jakiś czas szukam możliwości zwiększenia zysków z oprocentowania, inwestując odłożone kwoty w bezpieczne formy lokowania kapitału: lokaty, obligacje lub złoto.

3. Zrezygnuj z czegoś

Jeśli faktycznie zależy Ci, żeby odłożyć konkretną kwotę, w krótkim czasie, na konkretny cel, to nie mam dobrych wiadomości – nie obejdzie się bez poświęceń. Najłatwiejszym sposobem na zatrzymanie pieniędzy w kieszeni jest bowiem rezygnacja z pewnych nawyków, które skutecznie opróżniają naszą kieszeń.

Dwa lata temu przestałem pić alkohol i oszczędności z tego tytułu wynoszą u mnie prawie 400 zł rocznie. Innym sposobem jest ograniczenie palenia, jedzenia słodyczy, albo picia kawy na mieście. Nie chodzi tu jednak tylko o używki. Równie dobrze można zaoszczędzić na robieniu zakupów w supermarketach, zamiast w osiedlowych sklepach, czy czytaniu czasopism/książek w wersji elektronicznej zamiast w papierowej.

4. Oszczędzaj czas

W oszczędzaniu i inwestowaniu nie chodzi wcale o to, aby mieć więcej pieniędzy. W rzeczywistości chodzi o to, aby mieć więcej czasu. Jeśli nie szanujesz własnego czasu, to tak, jakbyś okradał sam siebie.

Jeśli stracisz pieniądze, możesz je znów zarobić. Jeśli zmarnujesz swój czas, już nigdy go nie odzyskasz.

Jeśli zastanowisz się, jak wykorzystujesz swoje 168 godzin w tygodniu, to może się okazać, że czas ucieka Ci przez palce. Strata czasu, to strata pieniędzy, dlatego dobrze jest dość szybko to zrozumieć, porzucić czynności, które nic nie wnoszą do życia i skupić się na tych wartościowych.

5. Szukaj sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy

Jest mnóstwo prostych sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy, które możesz przeznaczyć na realizację jednego ze swoich marzeń. Zazwyczaj to nie są duże kwoty, ale jednocześnie nie wymagają dużego nakładu pracy, więc opłaca się z takiej formy korzystać.

Najprostszym sposobem jest sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów. W każdym domu znajdzie się coś, z czego już się nie korzysta.

Jakiś czas temu podczas porządków w domu, znalazłem starą, srebrną monetę. Poszperałem w Internecie i okazało się, że nie ma jakiejś unikatowej wartości, ale można ją było sprzedać za kilkadziesiąt złotych. Zrobiłem zdjęcia, wrzuciłem ogłoszenie do sieci i po kilku minutach otrzymałem telefon z propozycją kupna.

KONKURS

Dla mnie najfajniejsza w oszczędzaniu jest różnorodność sposobów na pozyskiwanie i pomnażanie kapitału. 5 metod opisanych powyżej to tylko namiastka tego, w jaki sposób można oszczędzać.

We współpracy z marką Goldsaver, przygotowałem dla Was konkurs, w którym postaramy się wyłonić najbardziej skuteczne i jednocześnie kreatywne sposoby na oszczędzanie pieniędzy.

Czym jest Goldsaver?

Goldsaver.pl to sklep internetowy, gdzie możemy zakupić fizyczne złoto. Nie kupujemy cyferek na koncie tylko prawdziwą sztabkę, którą kurier przywiezie nam do domu. Sklep zaopatrywany jest w jednouncjowe sztabki przez Mennicę Wrocławską – lidera na polskim rynku złota.

Jednak, aby zakupić jednorazowo całą sztabkę, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 5000 zł. Serwis wychodzi nam na przeciw i umożliwia kupowanie sztabki stopniowo – mniejszymi kwotami. Możemy więc np. utworzyć zlecenie stałe w swoim banku, dzięki czemu będziemy regularnie opłacać zakup własnej sztabki złota.

A co się rozmyślimy? W dowolnym momencie możemy odsprzedać zakupione złoto. Goldsaver świadczy więc ofertę dla tych, którzy szukają prostego narzędzia do regularnego odkładania, lecz nie chcą się decydować na daleko idące zobowiązania.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=MkwMBtQOrzk” width=540 height=340 maxwidth=540 ]

Zasady konkursu

W konkursie do wygrania jest srebrna moneta lokacyjna o wartości nominalnej 50 zł. Aby ją zdobyć, należy w komentarzu pod tym wpisem udzielić odpowiedzi na 3 pytania:

1. Ile gram złota jest w jednej uncji?

2. Na czym polega rafinacja?

3. Jaki jest Twoim zdaniem najlepszy sposób oszczędzania pieniędzy?

Osoba, która udzieli poprawnych odpowiedzi na dwa pierwsze pytania oraz najbardziej kreatywnej odpowiedzi na pytanie trzecie, zostanie nagrodzona monetą.

Konkurs trwa do 17.07.2016 do godz. 21:00.

Regulamin konkursu

Zwycięzcą konkursu został Krzysztof Duszyński.

WPIS POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z MARKĄ GOLDSAVER

Tagged , , , , , , , , , ,
 • BZD

  1. 28.349523 gram
  2. Rafinacja polega na oczyszczanie substancji (np. tłuszczu, benzyny) w celu nadania im odpowiednich właściwości czyli np. pozbawienia zabarwienia, poprawienia zapachu, zwiększenia trwałości.
  3. Najlepsza metoda oszczędzania pieniędzy to „5 zł” tak ją nazwałem polega ona na tym, aby w jednym z miejsc z domu umieścić słoik i zawsze, kiedy będziemy mieli przy sobie 5 zł wrzucić ją do słoika małymi krokami będziemy zbierać pieniądze a co najważniejsze oszczędzać je.

  KONTAKT DO MNIE: kontakt@e-zoop.pl

 • http://www.twojwybortwojaprzyszlosc.pl/ Paweł Zieliński

  Oszczędzanie = sprawdzanie swoich wydatków 😉 Im więcej wiemy na temat tego „gdzie” idzie nasz kieszonkowe, pensja itd tym lepsze możliwości mamy.

  Pozdrawiam mega pozytywnie

 • Lufa88

  1. 31,1034768 gramów
  2. Rafinacja – oczyszczanie substancji (np. tłuszczów, benzyn) w celu nadania im odpowiednich właściwości, np. pozbawienia zabarwienia, poprawienia zapachu, zwiększenia trwałości.
  3. Moim zdaniem najlepsza metoda oszczędzania pieniędzy to stosowanie moneybacków na kartach debetowych/ kredytowych np. w tej chwili jeden z banków oferuje 5% zwrotu za zakupy. Jeśli chodzi o karty kredytowe można płacić taką kartą, korzystać z moneybacku, dodatkowo wrzucić swoje pieniądze na konto oszczędnościowe i kartę spłacać w ostatnim dniu okresu bezodsetkowego.

  Pozdrawiam Lufa88@poczta.fm

 • BZD

  POPRAWKA UNCJA MA: 31,1034768 GRAM !!!!!!

 • Krzysztof Duszyński

  > 1. Waga jednej uncji złota to 31,1034768 gramów.
  > 2. Rafinacja to proces gdzie oczyszcza się lub uszlachetnia różne produkty przemysłowe w celu nadania im odpowiednich właściwości.
  > 3. Według mnie najlepszy sposób to nauka zarządzania pieniędzmi i kontrola wydatków w taki sposób:

  55% na wydatki konieczne,
  10% na zabawę,
  10% do poduszki finansowej,
  10% na edukację i sport,
  10% większe zakupy,
  5% darowiznę, prezenty, uszczęśliwianie innych.

  Oczywiście, każdy inaczej podzieli sobie na co przeznacza pieniądze. Dzięki takiej kontroli trudno jest wpaść w długi.

  • http://kamilbabel.pl/ Kamil Bąbel

   Przedstawiony sposób pozwala na utrzymanie balansu pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków i zachowanie płynności finansowej w przypadku spadku dochodów.

   Gratuluję, nagroda wędruje do Ciebie. Szczegóły dotyczące wysyłki przesłałem emailem.

 • Emaszar

  1. Uncja złota to 31,1034768 gram
  2. Rafinacja to (cytując zło tego świata) oczyszczanie substancji (np. tłuszczów, benzyn) w celu nadania im odpowiednich właściwości, np. pozbawienia zabarwienia, poprawienia zapachu, zwiększenia trwałości.
  3. Metod na oszczędzanie jest wiele, lista zakupów, budżet, bla, bla, bla. Nie mam pojęcia czy najlepszy, ale chyba najbardziej skutecznym sposób: samodzielne mieszkanie i zarabianie na siebie. Człowiek szybko uczy się gospodarowania pieniędzmi, jeśli za dużo wyda na alkohol i chrupki nie starczy na czynsz czy prezent z okazji urodzin kota. Kiedy już wypłata starcza do pierwszego i jeszcze trochę zostaje (na przykład koperta od babci na Boże Narodzeni) możemy stwierdzić, że minimalizm jest całkiem przyjemny i nie potrzebujemy piątej pary butów czy telefonu. A wtedy oszczędności „robią się same”.

  • http://kamilbabel.pl/ Kamil Bąbel

   Sporo osób zarabia na siebie, a jednak nie są w stanie odłożyć żadnych oszczędności. Żyją od wypłaty, do wypłaty. Oczywiście uczy to gospodarowania pieniędzmi, ale nie zawsze można powiedzieć o oszczędzaniu.